Miért Budapest?
nyomtatásKína a tőkemérleg liberalizációjának köszönhetően nettó tőkeimportőrből nettó tőkeexportőrré válhat, melynek hatása Európában és a közép-kelet európai térségben is érezhető. Magyarország kiváló elhelyezkedésének köszönhetően éppen Európa közepén található és Európa kapujaként szolgálhat a kínai befektetők számára.
Magyarországnak a régióban több szempontból is kulcspozíciója van, ami a kínai külgazdasági nyitás kihasználását megkönnyítheti.
Egyrészt az MNB eddig egyedüli régiós jegybankként írt alá swapline szerződést a PBC-vel. A swapline szerződés a hazai és regionális pénzügyi elszámolásokhoz is elégséges likviditást biztosíthat az elkövetkező években.
Magyarország volt a kínai FDI befektetések legfontosabb célországa a régióban a 2000-es évektől kezdődően. A kelet-európai régióba irányuló működőtőke befektetések összességében a teljes kínai működőtőke befektetéseken belül jelentős hányadot tettek ki.
A kínai gazdasági diplomáciai szempontjából további előnyt jelent, hogy Magyarországon már korábban is számos kínai vállalkozás megtelepedett, és Magyarország keleti nyitás politikája is segítette a kapcsolatok továbbépítését.
Budapest Magyarország fővárosa, infrastrukturális szempontból fejlett és az ország közepén található. Az ország üzleti életének központjának számít, emellett pedig turisztikai szempontból is egyre jelentősebb szerepet képvisel.